top of page

Co sprawia, że terapia par jest skuteczna?

Pary, które odnoszą sukcesy w tym procesie, mają kilka wspólnych cech, które pomagają im w pełni skorzystać z terapii.


Co sprawia, że terapia par jest skuteczna? Nieraz widziałam, jak w ciągu sześciu miesięcy od rozpoczęcia terapii pary przeszły od koszmaru w związku do zdrowej i szczęśliwszej relacji. W wielu przypadkach, zanim para trafia do gabinetu terapeuty, przez co najmniej rok zmaga się z problemami, próbując je rozwiązać na własną rękę lub unikając ich.

Terapia jest często postrzegana jako ostatnia deska ratunku.

Pary, które odnoszą sukcesy w tym procesie, mają kilka wspólnych cech, które pomagają im w pełni skorzystać z terapii. Oto cztery sposoby, dzięki którym ty i twój partner możecie przygotować się na sukces:


1. Zaangażuj się w proces


Niezależnie od tego, czy terapia jest waszym pierwszym przystankiem, czy ostatnią próbą ratowania związku przed poddaniem się, proszę, żeby pary dały z siebie wszystko, żeby było warto. Może to być trudne, jeśli byliście już u innych terapeutów lub próbowaliście różnych rozwiązań bez powodzenia. Możecie czuć się sfrustrowani, urażeni lub pokonani.

Szeroko zakrojone badania Johna Gottmana nad tym, co sprawia, że związki są udane, pokazują, że cztery najbardziej destrukcyjne siły w związku to defensywność, krytyka, pogarda i zamykanie się w sobie. Z mojego doświadczenia wynika, że kiedy któryś z tych czynników jest obecny w pokoju terapeutycznym, znacząco utrudnia postępy.

Wszystkie pary mają konflikty. O wyniku decyduje to, jak sobie z nimi radzicie. Terapia przynosi najlepsze efekty, gdy pary potrafią odłożyć na bok urazy i wyjść zza emocjonalnych murów. W niektórych przypadkach potrzeba czasu, żeby pary były w stanie to zrobić ze względu na trwające konflikty, zranienia z przeszłości i brak zaufania.

W takich przypadkach ważne jest, aby najpierw skupić się na zaufaniu i uzdrowieniu, co umożliwi pojednanie.2. Przyjdź z otwartym umysłem


Możesz mieć wrażenie, że próbowałeś już wszystkiego. Być może przeprowadziłeś niezliczone rozmowy lub kłótnie z partnerem, szukałeś informacji na ten temat w internecie, rozmawiałeś z przyjaciółmi i próbowałeś różnych sposobów postępowania. Możesz być sceptycznie nastawiony do terapii lub po prostu sceptycznie nastawiony do tego, czy twoje problemy można przezwyciężyć w sposób, który zadowoli was oboje.

Zawsze istnieje możliwość, że problemów nie da się lub nie chce się przezwyciężyć.

W niektórych przypadkach para może stwierdzić, że jej związek nie jest już zdrowy ani zgodny i zdecydować się na świadome rozstanie. Są to jednak przypadki mniejszościowe. W większości sytuacji problem jest do rozwiązania. Podczas terapii zostaniesz poproszony o zawieszenie braku wiary i otwarcie się na możliwe korzyści płynące z technik stosowanych podczas terapii. Może to obejmować ćwiczenia komunikacyjne, zadania domowe dotyczące intymności, skierowanie do lekarzy i rozważenie nowych sposobów ujęcia problemu. Terapeuci stosują metody oparte na dowodach naukowych, które mają na swoim koncie wiele sukcesów. Kiedy ludzie są odważni i otwarci na ten proces, mogą odnieść korzyści z interwencji terapeutycznych.3. Ustalenie priorytetów spotkań


Terapia przynosi najlepsze efekty, gdy pary potrafią odłożyć na bok urazy i wyjść zza emocjonalnych murów.

Ważne jest, aby pary zobowiązały się do odbywania co najmniej dwóch sesji terapeutycznych miesięcznie przez sześć miesięcy. Takie zobowiązanie spełnia dwie funkcje. Po pierwsze, daje szansę na to, że terapia zacznie działać. Wszyscy chcielibyśmy, żeby istniała magiczna różdżka, która sprawi, że nasze problemy znikną. Niestety, nikt jej nie ma. Każdy z nas ma jednak zdolność do wprowadzania pozytywnych zmian, a terapia może pomóc w tym procesie - wymaga tylko czasu. Z mojego doświadczenia wynika, że aby nastąpiła trwała zmiana, potrzeba co najmniej 12 sesji.

Drugim powodem, dla którego warto nadać priorytet swoim wizytom, jest zakomunikowanie sobie i swojemu partnerowi, że związek jest tego wart. Pary mogą łączyć pracę, szkołę, rodzinę i inne obowiązki. Wpisanie w to wizyt na terapii może być wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym. Jednak kiedy pary znajdą sposób, żeby to wszystko działało, mogą odnieść ogromne korzyści.4. Odrabiaj pracę domową


Celem terapii nie jest nauczenie się, jak doskonale współdziałać w gabinecie terapeuty; to często najłatwiejsza część! Celem terapii jest nauczenie się, jak współdziałać w czasie rzeczywistym, aby móc pokonywać przeszkody i konflikty w miarę ich pojawiania się w codziennym życiu.

Często zadaję parom zadanie domowe polegające na zorganizowaniu jednej lub dwóch randek intymnych w tygodniu. Jest to zaplanowany czas, w którym odkładają na bok inne sprawy i skupiają się wyłącznie na sobie. Para wykorzystuje ten czas na zastosowanie tego, czego nauczyła się podczas terapii. Praca domowa będzie się różnić w zależności od waszego konkretnego problemu. Jednak to, co jest prawdą dla wszystkich par, to fakt, że praktyka czyni mistrza. Badania nad mózgiem pokazują, że im więcej ćwiczymy nowe sposoby myślenia i reagowania, tym łatwiejsze i bardziej dostępne się one stają.

Ścieżki neuronowe w mózgu są podobne do mięśni: im więcej nimi pracujesz, tym silniejsze się stają.

Rozwijają się nowe, bardziej konstruktywne i zdrowe sposoby reagowania/rozmowy/rozwiązywania konfliktów poznane podczas terapii, które mogą stać się waszą codzienną formą komunikacji .


Terapia par jest wspaniałym środkiem, który pomaga wielu parom w pokonywaniu wyzwań. Pewne czynniki mogą przyczynić się do sukcesu terapii.

Należą do nich: pełne zaangażowanie w proces, otwartość umysłu, ustalanie priorytetów spotkań i odrabianie pracy domowej. Spotkania z terapeutą wymagają odwagi i poświęcenia, ale mogą zmienić życie.

Pamiętaj:

Ten tekst jest przeznaczony wyłącznie do celów informacyjnych i psychoedukacyjnych.

Nie ma na celu i nie może zastąpić terapii, psychologicznej porady, diagnozy lub leczenia.


39 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page