top of page

Czwarty Jeździec Apokalipsy według Dr. Johna Gottmana: STONEWALLING

Czym jest stonewalling, na jakie oznaki zwracać uwagę i jak przełamać mur, który dzieli twój związek?

Żaden związek nie jest pozbawiony konfliktów. Nawet w najzdrowszych relacjach od czasu do czasu pojawiają się pewne tarcia. Podczas gdy naturalne jest, że nie zgadzasz się ze swoim partnerem, to sposób, w jaki radzisz sobie z tymi nieporozumieniami, może decydować o tym, czy pomaga to, czy szkodzi twojemu związkowi.


Kiedy ty i twój partner macie do czynienia z konfliktem, czy spokojnie go rozwiązujecie, czy też jeden z partnerów krzyczy, zamyka się w sobie lub milczy?

Choć milczenie może się wydawać nieszkodliwą taktyką radzenia sobie z problemami w związku, to w rzeczywistości ma ogromny wpływ na tworzenie wzajemnego dystansu co w konsekwencji może mieć katastrofalne skutki, a nawet prowadzić do rozstania.

Jest jednak nadzieja dla obu stron.


Czym jest stonewalling, na jakie oznaki zwracać uwagę i jak przełamać mur, który dzieli twój związek?


Stonewalling to mówiąc najprościej sytuacja w której ktoś całkowicie zamyka się w rozmowie lub odmawia komunikacji.


"Jest to reakcja mająca na celu zakończenie rozmowy lub sytuacji, która wywołuje emocjonalny niepokój lub dyskomfort, powodując przytłaczającą reakcję fizjologiczną" - powiedział dr Srinivas Dannaram, psychiatra z Banner Thunderbird Medical Center w Glendale, AZ.

Często stonewalling jest dość zauważalny w związkach. Zdarzają się jednak sytuacje, w których może pozostać niezauważony - zwłaszcza jeśli żaden z partnerów nie jest świadomy swoich zachowań.


Jak stonewalling może przejawiać się w reakcjach partnera?

 • Wychodzi w środku rozmowy bez ostrzeżenia lub wyjaśnienia.

 • Odmawia rozmowy na dany temat lub podaje powody, by o nim nie rozmawiać.

 • Odrzuca twoje obawy.

 • Stosuje zachowania typu pasywno-agresywnego.

 • Zmienia temat lub rzuca oskarżenia, aby uniknąć tematu.

 • Traktuje cię milcząco, unikając komunikacji niewerbalnej, takiej jak nawiązywanie kontaktu wzrokowego.


Kiedy jesteś odbiorcą stonewallingu, może być bardziej oczywiste, że zauważysz wpływ takiego zachowania na ciebie. Ale co, jeśli to ty odmawiasz współpracy/komunikacji/próby pracy nad sytuacją konfliktową?

Zwróć uwagę na to, czy masz tendencję do :


 • Unikania konfliktów i kłótni w każdy możliwy sposób.

 • Stawania się defensywnym, gdy twój partner porusza jakąś kwestię.

 • Ukrywania swoich prawdziwych uczuć i opinii.

 • Masz trudności z przyznaniem się do błędu.


Skutki stonewallingu są katastrofalne nie tylko dla odbiorcy, ale także dla partnera, który zamyka się w sobie. Osoba, która jest odbiorcą tego typu reakcji, często zauważa u siebie zdezorientowanie, czuje się zraniona i zła. Obniża to jej samoocenę, prowadząc do poczucia bezwartościowości lub beznadziejności.


Możecie się zdziwić, ale cierpi na tym również osoba, która odmawia sobie emocjonalnej bliskości z partnerem. Dlaczego tak uważam? Dlatego, że stonewalling jest w rzeczywistości wyuczonym mechanizmem obronnym, który może wynikać z nieprzyjemnej emocjonalnej lub fizycznej reakcji, której ktoś doświadczył w przeszłości.

Lub twój partner może po prostu nie być w stanie wyrazić tego co czuje, może też nie potrafić nazwać emocji, które się u niego pojawiają, więc zamiast tego zamyka się w sobie.


"Jest to stan, w którym osoba zamykająca się w sobie jest zdezorientowana lub zszokowana rozmową lub zestawem pytań" - dr Srinivas Dannaram, psychiatra z Banner Thunderbird Medical Center w Glendale.


Stonewalling jest destrukcyjny, ale na szczęście jest również przewidywalny i można go uniknąć. Zapamiętaj, że nie jest to uparte, celowe działanie. Stonewalling ma miejsce, gdy ludzkie ciało chroni się przed postrzeganym niebezpieczeństwem. Osoba mająca tendencję do "zastygania", w sytuacjach trudnych może zauważyć u siebie tętno znacznie powyżej 100 uderzeń na minutę, ciężki oddech oraz poczucie psychicznego paraliżu.


Oto lista znaków ostrzegawczych, na które warto zwrócić uwagę, aby zauważyć, kiedy zaczynasz czuć niepokój podczas konfliktów:

(Ta lista pochodzi bezpośrednio z książki Love Is an Action Verb (Silverstein, 2022).

 • Tętno zaczyna rosnąć

 • Wstrzymujesz oddech lub bierzesz lekkie, nieregularne oddechy.

 • Nie słuchasz tak dobrze, jak zwykle.

 • Stajesz się zdezorientowany i masz trudności ze znalezieniem słów.

 • Ton głosu staje się głośniejszy i ostrzejszy.

 • Czujesz się defensywny zamiast otwarty na to, co się do Ciebie mówi.

 • Napięte mięśnie.

 • Zaciśnięte pięści.

 • Zgrzytasz zębami.

 • Zaciśnięte mięśnie twarzy, zwłaszcza szczęki i/lub brwi.

 • Napięte ramiona.

 • Mdłości.

 • Zawroty głowy


Jak zminimalizować zjawisko stonewallingu:


1. Zwróć uwagę na swoje ciało. Zauważ, czy Twoje tętno zaczyna rosnąć lub mięśnie stają się napięte.


2. Znajdź sposób na dyplomatyczne wyjście z sytuacji. Poinformuj partnera, że rozmowa jest ważna, ale potrzebujesz krótkiej przerwy, aby móc odpowiedzieć w sposób przemyślany i z szacunkiem. Daj sobie chwilę aby się uspokoić. Możesz wziąć prysznic, energiczny spacer na świeżym powietrzu lub obejrzeć coś lekkiego. (Nie wykorzystuj swojego czasu na planowanie kontrataku. To zdecydowanie pogorszy sytuację!)


3. Wróć do sytuacji. Jeśli nigdy do niej nie wrócisz, twój partner pomyśli, że go unikasz i może poczuć się zlekceważony, zraniony lub zły. Jeśli wrócisz po złapaniu oddechu, będziesz teraz w stanie zaangażować się aktywnie i produktywnie. Dwadzieścia minut to zazwyczaj najlepszy czas na uspokojenie się, a następnie ponowne zaangażowanie.

Im wcześniej to zrobisz, tym krótsza będzie przerwa.


Pamiętaj, że stonewalling jest szkodliwy dla związku tylko wtedy, gdy jest ignorowany. Zamiast tego ty i twój partner możecie współpracować, aby lepiej zrozumieć swój wzorzec zachowań i pracować nad zmianą zachowań jakie stosujecie podczas sytuacji konfliktowych.Pamiętaj:

Ten tekst jest przeznaczony wyłącznie do celów informacyjnych i psychoedukacyjnych.

Nie ma na celu i nie może zastąpić terapii, psychologicznej porady, diagnozy lub leczenia.


106 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page