top of page

Jak pracować nad życzliwością w związku?

Brak wyboru życzliwości jest podwójnie szkodliwy - dla naszych partnerów i dla nas samych - ponieważ podkopuje nasze wysiłki na rzecz rozwoju i potencjału większej intymności.

Jedną z najtrudniejszych rzeczy do zrobienia w związku jest bycie miłym dla partnera, gdy jesteś na niego zdenerwowany. Jest to również jeden z najważniejszych momentów, w których dobrze jest postarać się pozostć miłym. Badania dr Gottmana pokazują, że pary, które łagodnie rozpoczynają kłótnie, mają większe szanse na skuteczne zarządzanie konfliktem bez szkody dla związku.

Życzliwość nie oznacza, że nie wyrażamy naszego gniewu, życzliwość informuje, w jaki sposób decydujemy się wyrazić gniew.

Możesz rzucać oskarżeniami, bólem, rozżaleniem etc. w swojego partnera. Możesz też wyjaśnić, dlaczego czujesz się zraniony i zły, i to jest lepsza ścieżka.


Brak wyboru życzliwości jest podwójnie szkodliwy - dla naszych partnerów i dla nas samych - ponieważ podkopuje nasze wysiłki na rzecz rozwoju i potencjału większej intymności.


Związek to wysiłek dwojga ludzi, którzy świadomie pracują nad wizją wspólnego życia .

Pomimo trudności życia codziennego, partnerzy są odpowiedzialni za swoje zachowanie.

Podczas gdy para rozwija się razem, dobrze by było, żeby rozwijała się również jako jednostki - w rzeczywistości jest to konieczne, aby stale wnosić swoje "najlepsze ja" do związku.


Życzliwość rodzi życzliwość

Jak możesz kultywować nawyk życzliwości w swoim związku?

Poniżej znajdują się 3 wskazówki, które możesz wprowadzić w życie już teraz:


1. Miej dobre myśli

Jesteśmy zaprogramowani, by czuć to, co myślimy. Myślenie o swoim partnerze w pozytywny sposób sprawi, że łatwiej będzie ci także mówić i zachowywać się wobec niego pozytywnie. Aby nabrać nawyku bycia miłym, musisz ćwiczyć zarówno myśli, jak i działania.


Przypominaj sobie miłe rzeczy, które twój partner zrobił każdego dnia. Na przykład, czy wyniósł śmieci lub wrócił wcześnie do domu na kolację? Bez względu na to, jak małe jest to działanie, spróbuj przypomnieć sobie co wtedy czułeś. Kiedy zobaczysz swojego partnera, wspomnij mu o tym. Zauważanie dobrych rzeczy dotyczących partnera pomaga utrzymać cię w tym, co dr John Gottman nazywa Pozytywną Perspektywą. Jest to poczucie dobrego samopoczucia, które wynika z pozytywnych myśli i pozytywnych interakcji.


2. Przyjmij odpowiedzialność

Weź odpowiedzialność za ocenę własnych uczuć przed przedstawieniem ich partnerowi. Na przykład odczuwasz złość i frustrację, które w obliczu jakieś konkretnej sytuacji wydają się uzasadnionymi emocjami i być może najbardziej dostępnymi w tym momencie. Daj sobie chwilę czasu na przemyślenia, być może dalsze analizowanie przeżywanych emocji uświadomi ci, że w rzeczywistości czujesz się porzucony, samotny i nieważny ale łatwiej jest wyrazić ci złość.

Zdolność do dokładnego określenia swoich emocji (i ich podłoża) pomoże Ci przekazać je partnerowi w bardziej uprzejmym i łagodnym tonie.


Możesz pomyśleć, że bardziej autentyczne jest mówienie dokładnie tego, co masz na myśli, bez filtrowania czegokolwiek dla partnera, ale weź pod uwagę, że gdy zostanie zraniony, trudniej będzie mu zrozumieć co przeżywasz a tym samym trudniej będzie wam wypracować kompromis. Poświęć chwilę na przetworzenie swoich emocji samodzielnie lub przy pomocy kogoś zaufanego. Spróbuj prowadzić dziennik tego, jak się czujesz. Przetwarzanie uczuć poprzez pisanie często pomaga uporządkować myśli.


3. Pozwól nadziei zwyciężyć

Miej wiarę w związek i w swoje zaangażowanie. Nawet jeśli będziecie mieć w jakimś okresie waszego życia częstsze kłótnie, skup się na waszej przyjaźni.

W moim gabinecie spotykam pary, które chcą najpierw "rozwiązać" swoje problemy, zanim pójdą na lody lub zrelaksują się przy kolacji.

Nie jest możliwe rozwiązywanie problemów z kimś, z kim nie chcesz współpracować.

Często zachęcam pary do wspólnego wykonywania jakiejś czynności, aby ponownie mogli cieszyć się swoją obecnością - tak, nawet pomimo początkowego wrogiego nastawienia! O wiele łatwiej jest omówić problemy z najlepszym przyjacielem niż z "wrogiem".

Wprowadzenie wieczornych randek może wymagać wysiłku, ale warto praktykować pozytywne nawyki świadomie i regularnie.

Staraj się być przyjazny dla swojego partnera.

Na przykład, nalej jej rano kawę do kubka lub zaoferuj wyprowadzenie psa. Wyszukaj film, który chciał obejrzeć lub wyślij mu dziś wiadomość tekstową (nie dotyczącą obowiązków lub planowania) ale o czymś, co chciałbyś zrobić z nim później.


Życzliwość pozwala cię usłyszeć

Ostatecznie życzliwość służy wyrażaniu trudnych emocji, oferując partnerowi możliwość prawdziwego wysłuchania cię. Nawet jeśli jesteś zły, aby skutecznie zbliżyć się do partnera, dobrze jest być uprzejmym. Jeśli utorowałeś partnerowi drogę do otwarcia się na ciebie, jest bardziej prawdopodobne, że usłyszy twoją frustrację i zareaguje ze współczuciem. Życzliwość może zaspokoić wasze potrzeby.


Bycie miłym i delikatnym to decyzja. Podobnie jak uśmiechamy się i otwieramy drzwi nieznajomemu, musimy pamiętać o kultywowaniu tego nawyku w naszym związku, bez względu na to, ile miesięcy lub lat minęło.


Im dłużej próbujemy, tym łatwiej jest przywołać pozytywny obraz naszego ukochanego. Im częściej praktykujemy życzliwość, tym łatwiej jest nam przypomnieć sobie, że nasz partner jest również człowiekiem, który doświadcza życia razem z nami. Łatwiej jest zaoferować uśmiech i wyciągnąć rękę do osoby, która jest z nami w drużynie - a nie przeciwko nam.

Pamiętaj:

Ten tekst jest przeznaczony wyłącznie do celów informacyjnych i psychoedukacyjnych.

Nie ma na celu i nie może zastąpić terapii, psychologicznej porady, diagnozy lub leczenia.
60 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page