top of page

Jak wyznaczać i utrzymywać zdrowe granice w relacjach?

Granice pomagają zdefiniować cię jako osobę.

Pozwalają osiągnąć cele, które wyznaczyłeś, zrozumieć własne preferencje i opinie, a następnie działać zgodnie z nimi.

W geografii granica to rzeczywista lub wyimaginowana linia oddzielająca różne regiony Ziemi. Rzeczy takie jak rzeki, pasma górskie i oceany służą jako granice fizyczne, podczas gdy granice państw i krajów służą jako granice wyimaginowane.


Jeśli jednak chodzi o nasze osobiste relacje z innymi, granice nie zawsze są tak proste do zdefiniowania. Przez większość czasu nie mamy dosłownej bariery lub dużej geograficznej separacji między nami a innymi ludźmi. Czasami może być trudno zidentyfikować, kiedy nasze granice są przekraczane.

Większość z nas nigdy nie była uczona sztuki stawiania granic. Wyznaczanie zdrowych granic może jednak położyć podwaliny pod zdrowe relacje z innymi - niezależnie od tego, czy chodzi o przyjaciela lub członka rodziny, współpracownika lub szefa, czy też nieznajomych, których spotykasz.


Czym są osobiste granice?


Granica to limit i reguła, którą ustalamy w relacjach, która pomaga każdej osobie określić, na co może sobie pozwolić, a na co nie.

Co najważniejsze, granice ustalasz dla siebie, a nie dla innych.

We wszystkich sytuacjach warto pamiętać, że wyznaczasz granicę tego, na co pozwolisz, a nie tego, co druga osoba musi zrobić. Kiedy mówimy o granicach w terapii, prosimy kogoś o zidentyfikowanie tego, co może pomóc w jego rozwoju, uzdrowieniu lub ochronie przed krzywdą, zwykle z udziałem innych osób w jego życiu.


Granice pomagają zdefiniować cię jako osobę. Pozwalają ci osiągnąć cele, które wyznaczyłeś i zrozumieć własne preferencje i opinie, a następnie działać zgodnie z nimi. Twoje poczucie własnej wartości jest bezpośrednio związane z wyborami, których dokonujesz i działaniami, które podejmujesz. Działania te wynikają z twoich wartości i zasad.


Dlaczego zdrowe granice są ważne w związkach?


Granice dają ci przestrzeń do życia bez ingerencji myśli, opinii lub potrzeb innej osoby, które dla ciebie nie pracują bądź najzwyczajniej cię przytłaczają.

W związkach umiejętność jasnego określenia swoich pragnień i potrzeb pozwala drugiej osobie wiedzieć, na czym stoisz.

Dzięki zdrowym granicom oboje partnerzy w równym stopniu przyczyniają się do wzajemnego dobrobytu i oboje czują się wzajemnie wspierani.


13 oznak, że czas postawić granice


Jeśli brakuje ci osobistych granic, prawdopodobnie już to wyczuwasz.

Ale możesz nie być w pełni świadomy tego, jak słabe się one stały.


Trzynaście sygnałów, które mogą wskazywać na to, że potrzebujesz silniejszych granic to:


 1. Masz chroniczną niezdolność do mówienia "nie" (uszczęśliwianie ludzi).

 2. Nie zabierasz głosu, gdy jesteś źle traktowany (brak asertywności).

 3. Masz toksyczne relacje (tj. pozwalasz innym kierować swoim życiem; takie osoby zwykle biorą, biorą, biorą).

 4. Czujesz się odpowiedzialny za uczucia lub zachowania innych ludzi.

 5. Żywisz złość lub urazę do innych za to, że nie czytają w twoich myślach i nie zaspokajają twoich potrzeb automatycznie.

 6. Nadmiernie dzielisz się z innymi szczegółami swojego życia.

 7. Cenisz opinie innych bardziej niż własne.

 8. Nie potrafisz podejmować własnych decyzji, dzielić się własnymi opiniami lub trzymać się własnych wartości moralnych.

 9. Przedkładasz potrzeby innych nad własne.

 10. Jesteś celem jakiejkolwiek formy znęcania się: fizycznego, emocjonalnego, seksualnego, werbalnego lub ty lub druga osoba nadużywacie substancji, alkoholu lub jedzenia.

 11. Nadużywasz innych lub naruszasz ich rozsądne granice.

 12. Polegasz na innych, którzy ratują cię przed bolesnymi emocjami.

 13. Zaniedbujesz dbanie o siebie, odżywianie, ćwiczenia, sen lub finanse.


Jak wyznaczać granice (i trzymać się ich)?


Teraz, gdy już wiesz, jak wyglądają zdrowe granice i jakie są oznaki, że twoje granice wymagają pracy, możesz się zastanawiać, jak dokładnie je ustawić i utrzymać.


Oto 5 kroków, które pomogą Ci zacząć:


1. Rozpoznaj swoje granice.

Zrozum, że granice są ustalane przez ciebie i dla ciebie, nie dla innych. Nie możesz zmienić innych. Nie jesteś odpowiedzialny za to, co robią, mówią lub jak reagują. Skoro nie możesz zmienić innych, zmień siebie.


Zamiast tworzyć listę tego, co inni muszą zrobić, sformułuj granice w kategoriach tego, na co pozwolisz, a na co nie. Pisanie listy lub prowadzenie dziennika może być bardzo pomocnym sposobem na spojrzenie na swoje życie i na to, gdzie brakuje granic lub wymagają one korekty czy wzmocnienia.


2. Słuchaj swoich myśli i emocji.

Często osobiste granice są porzucane stopniowo - dajesz trochę, potem trochę więcej, aż w końcu jesteś wyczerpany i zdenerwowany tym, jak mało czasu i energii masz dla siebie. Identyfikacja obszarów osobistej urazy lub dyskomfortu, które trzymasz dla siebie, jest dobrym punktem wyjścia.


Zadaj sobie kilka pytań:

Czy naruszyłem własne wartości moralne?

Na ile skutecznie dbam o swoje życie fizyczne, emocjonalne i duchowe? Czy jestem świadomy i słucham swoich emocji?

Czy szanuję siebie i innych w moim życiu?

Jakie rzeczy chciałbym przestać robić? Jakie rzeczy chciałbym zacząć robić? Czy są jakieś zdrowe działania i wybory, które chcę kontynuować?

Jeśli chodzi o granice, co przeszkadza mi w podejmowaniu działań?


3. Mów to, co masz na myśli i miej na myśli to, co mówisz.

Najważniejsze, a czasem najtrudniejsze, jest jasne komunikowanie innym swoich granic, aby uniknąć nieporozumień. Bądź stanowczy, ale zachowaj spokój i uprzejmość, nie przepraszaj, nie usprawiedliwiaj swojego zachowania.


Upewnij się, że twoje działania nie są ukierunkowane na siebie kosztem innych. Twoje interakcje nie powinny polegać na "wygrywaniu" lub braniu jak najwięcej. Zastanów się, co jest sprawiedliwe dla wszystkich, biorąc pod uwagę otoczenie i relacje.


4. Wzmocnij swoje granice.

Nie zdziw się, jeśli twoje problemy nie znikną magicznie z dnia na dzień. Twoje granice nie będą miały większego znaczenia, jeśli ich nie wzmocnisz. Ustal realistyczne konsekwencje, zanim granica zostanie naruszona.


Utrzymywanie granic wymaga codziennej praktyki i powtarzania. W niektórych sytuacjach druga osoba może nie zdawać sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteś nieszczęśliwy i będzie cię wspierać. W innych przypadkach może zareagować negatywnie, ponieważ może teraz czuć, że wycofujesz wsparcie.


5. Ponownie rozważ związek.

Jeśli druga osoba naprawdę cię ceni i szanuje, a twoja granica jest czymś, co poparłaby każda rozsądna osoba, uszanuje ona twoją granicę.

Jeśli odmówi, masz wszystkie potrzebne informacje na temat tego, co przyniesie przyszłość, jeśli pozostaniesz w związku.


Zakończenie niezdrowych relacji robi miejsce w twoim życiu na zdrowe. Pomyśl o swoich granicach jako o sposobie na wyeliminowanie złych lub toksycznych relacji ze swojego życia.Takeaway

1. Stawianie granic może być trudne, ale jest tego warte - TY jesteś tego wart. Zdrowe granice są podstawą zdrowych relacji.

2. Jeśli czujesz, że jesteś wykorzystywany, nieszczęśliwy, urażony, niepewny siebie lub straciłeś poczucie własnej wartości, zastanów się, czy masz zdrowe granice, czy też może przyszedł czas na wyznaczenie nowych.


3. Wszystkie relacje obejmują dawanie i branie, ale jeśli nie ma równowagi i zawsze jesteś osobą, która daje lub bierze, to może to być problem.


Pamiętaj:

Ten tekst jest przeznaczony wyłącznie do celów informacyjnych i psychoedukacyjnych.

Nie ma na celu i nie może zastąpić terapii, psychologicznej porady, diagnozy lub leczenia.


45 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page