top of page

4 Jeźdźców Apokalipsy w związku według metody Dr. Johna Gottmana

John Gottman, emerytowany profesor psychologii na Uniwersytecie w Waszyngtonie, rozpoczął badania psychologiczne od zaawansowanej matematyki i analizy statystycznej. W trakcie swojej ponad 40-letniej kariery opracował modele matematyczne, skale i wzory, aby zidentyfikować elementy stabilności w związkach oraz wzorce interakcji, które powodują rozwody.

Dr. Gottman został opisany w bestsellerze Malcolma Gladwella "Blink" za jego zdolność do przewidywania prawdopodobieństwa rozwodu pary z 94% dokładnością po zaledwie kilku minutach obserwacji.

Psychotherapy Networker, czasopismo branżowe, uznało Gottmana za jednego z dziesięciu najbardziej wpływowych terapeutów ostatnich 25 lat.


Źródło: YouTube: / thegottmaninstituteBadania Gottmana wskazały na trudności w związku spowodowane przez "czterech

jeźdźców", których nazwa pochodzi od słynnej ryciny Albrechta Durera Czterej jeźdźcy Apokalipsy. To metafora przedstawiająca koniec czasów w Nowym Testamencie.

Terapeuci pracujący metodą Gottmana używają tej metafory do opisania stylów komunikacji, które według badań mogą przewidywać koniec związku.


4 Czynniki które zapowiadają rozwód, to:

  • krytyka osobowości partnera

- narzekanie, które sugeruje, że z partnerem jest coś nie tak, coś, co prawdopodobnie jest trwałym aspektem jego charakteru. W kłótniach, narzekanie często przybiera formę długiej listy konkretnych skarg, która tworzy podstawę poczucia odrzucenia i bardzo głębokich emocjonalnych ran.


- antidotum na krytykę jest nauka delikatnego, łagodnego rozpoczynania rozmów, tzw. „metoda łagodnego startu”.Badania dr. Gottmana wykazały, że w 96% przypadków o przebiegu rozmowy decyduje to, jak się ona zaczyna, więc ma to sens, że łagodny początek będzie pomocny. Zamiast zgłaszać pretensje poprzez krytykę, po prostu mów "ja" i jasno wyrażaj swoje potrzeby. Opisuj sytuację neutralnie, bez obwiniania.


  • defensywność

- defensywa jest próbą obrony przed atakiem. Osoba, która czuje się krytykowana, ma tendencję do obwiniania drugiej osoby i nie przyznaje się do popełnienia błędu


- antidotum na zachowania defensywne jest zaakceptowanie perspektywy drugiej osoby, wzbudzenie empatii, wzięcie odpowiedzialności za swoją rolę w konflikcie, a następnie przeproszenie. Opisuj, a nie oceniaj. Ocena powoduje automatyczną obronę.

Dąż do rozwiązania problemu, a nie kontroli. Kontrolując drugą osobę, możemy się upierać przy szczegółach, wycofywać z komunikacji lub ostatecznie zakończyć temat.


  • zamykanie się w sobie

- występuje wtedy, kiedy słuchacz, któremu nie podoba się to, co mówi rozmówca, wycofuje się z rozmowy, żeby uniknąć konfliktu. Osoby, które mają tendencję do "zamrożenia" reakcji stosują krótkie, monitorujące spojrzenia, patrzą w dal/w dół, przestają się odzywać.

W rzeczywistości osoby zamykające się w sobie, czują że są zalewani uczuciami, które paraliżują ich reakcje.


- dlatego fizjologiczne samouspokojenie się jest skutecznym antidotum na tę formę reagowania podczas kłótni.


  • pogarda

- używanie pogardy w relacjach, zwłaszcza podczas konfliktu, działa jak rak.

Niszczy zaufanie, rodzi niechęć i dystans emocjonalny. Jeśli nie zostanie wyeliminowane, może ostatecznie zakończyć związek. Pogarda obejmuje takie elementy, jak obelgi, sarkazm i kpiny.


- najlepszym sposobem na uniknięcie angażowania się we wzorce pogardy jest stworzenie w relacjach atmosfery wzajemnego szacunku i podziwu.


Wiem, brzmi to pięknie, ale jak to zrobić?


Umiejętność zidentyfikowania Czterech Jeźdźców w rozmowach o konflikcie jest niezbędnym pierwszym krokiem do ich wyeliminowania i zastąpienia zdrowymi, produktywnymi wzorcami komunikacji.

Dziś tylko skrótowe wyjaśnienie terminów, ale bez obaw każdemu z powyższych czynników poświęcę osobny post, aby móc Wam szczegółowo wyjaśnić i pokazać jak demonstrują się w codziennym życiu.

Rozwinę też temat bardzo łatwego w obsłudze "antitodum" dotyczące każdego z 4 predyktorów rozwodowych.
Pamiętaj:


Ten tekst jest przeznaczony wyłącznie do celów informacyjnych i psychoedukacyjnych.

Nie ma na celu i nie może zastąpić terapii, psychologicznej porady, diagnozy lub leczenia.

103 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page