top of page

6 wskazówek, jak przestać sprawdzać social media ex partneraW moim ostatnim poście omówiłam 5 powodów, dla których nie możesz przestać sprawdzać mediów społecznościowych swojego ex partnera. W związku z tą publikacją wysłaliście do mnie sporo wiadomości i niezależnie od tego, czy wasze sprawdzanie socialów ex było spowodowane poszukiwaniem rozproszenia uwagi, zamknięcia relacji, czy po prostu nie czuliście się gotowi, aby puścić waszych ex wolno.. wielu z Was odnalazło w tym tekście cząstkę siebie z przeszłości lub teraźniejszości często zauważając stałe angażowanie się w to zachowanie.

Kiedy walczysz ze sobą o to aby przejść do kolejnego etapu w swoim życiu, a rozstanie wciąż jest bardzo świeże, to ludzką naturą jest odczuwanie pokusy, aby sprawdzić, co robi twój ex..


Niespodziewane natknięcie się na byłego w „realu” może być trochę jak zobaczenie ducha a dodatkowo jeśli rozstanie to było szorstkie, możesz zaobserwować u siebie reakcję walki lub ucieczki.

Sprawdzanie mediów społecznościowych ex może wywołać takie same efekty. Nawet jeśli wiesz, że nie oprzesz się pokusie i w rezultacie i tak wejdziesz na profile „exów”, musisz liczyć się z tym, że możesz zobaczyć coś, co jest: szokujące, raniące, drażniące lub zaskakujące.

Kiedy czujesz się wciąż słaby lub jesteś niespokojny, i nadal starasz poradzić sobie z bolesnymi przeżyciami to nie zapominaj, że to właśnie media społecznościowe mogą mieć dodatkowy szkodliwy wpływ na Twój nastrój i zdrowie psychiczne, pogłębiając tylko wszystkie negatywne doświadczenia.


Co więc możesz z tym zrobić? Jak możesz sobie pomóc w walce z tym co kusi tak bardzo i jest dosłownie w zasięgu twojej ręki?


Spróbuję Ci w tym pomóc :)


Następnym razem, gdy będziesz miał ochotę na sprawdzenie socialów byłego partnera, postaraj się sięgnąć do poniższych rozwiązań:


1. Odczekaj 5 minut.

Prawdopodobnie w tym momencie scrollowanie konta Twojego byłego stało się już nawykiem, a chęć sprawdzenia jest na tyle silna, że możesz poczuć ogromną trudność aby się powstrzymać.

Jednakże, jeśli chcesz dać sobie szansę to namawiam cię do zrobienia testu/ćwiczenia i spróbowania opóźnienia uzależniającego nawyku o 5 minut. Dasz radę! Przecież to tylko 5 minut :) dzięki którym możesz zacząć tworzyć przestrzeń między impulsem a chęcią uwolnienia się od nawyku scrollowania. Im więcej ćwiczysz opóźnianie impulsu sprawdzania, tym bardziej będziesz w stanie przedłużyć czas oczekiwania o 10 minut, potem 20, aż w rezultacie odkryjesz, że nie potrzebujesz już podążać za tą potrzebą.2. Rozważ następujące pytania:

Od jakich uczuć odciąga cię sprawdzanie profilu byłego partnera?

Jak będziesz się czuł, jeśli sprawdzisz jego profil?

Jak się czułeś, gdy ostatni raz sprawdzałeś jego strony w mediach społecznościowych?

Gdybyś próbował wesprzeć przyjaciela w podobnej sytuacji do twojej, co byś mu powiedział? Jaką alternatywę byś zaproponował?


3. Znajdź zajęcie zastępcze i wymyśl plan z wyprzedzeniem.

Skorzystaj z pomocy przyjaciela lub członka rodziny, któremu ufasz i napisz do niego SMSa z prośbą o wsparcie w chwili słabości, zamiast sprawdzać media społecznościowe swojego byłego.

Zastanów się nad czynnością, która wydaje się realistyczna i możliwa do wykonania, gdy opóźniasz chęć sprawdzenia profilu swojego ex, np. obejrzenie kawałka ulubionego serialu, telefon do przyjaciela, szybki spacer lub wypisanie odpowiedzi na pytania z punktu numer 2.

Rozpisz swój plan i miej go przed sobą (na ścianie, biurku, w telefonie, na lodówce), aby odnieść się do niego w razie potrzeby. Na przykład: "Następnym razem, gdy poczuję potrzebę sprawdzenia profilów mediów społecznościowych mojego byłego, będę [wysyłać SMS-y/dzwonić do następujących osób]/[wykonywać tę czynność]".


4. Skup się na powodach, przez które związek się skończył.

Zastanów się nad powodami, dla których związek się zakończył. Prawda jest taka, że jakkolwiek bolesne by to nie było, były jakieś ważne powody, przez które się rozstaliście. Skupianie się przede wszystkim na pozytywnych wspomnieniach związanych ze związkiem prawdopodobnie spotęguje uczucie smutku i złamanego serca oraz uniemożliwi ci zrównoważony pogląd na tę relację. Wiele osób ma tendencję do skupiania się na pozytywnych wspomnieniach po rozstaniu, co zwiększa ich cierpienie i powoduje przeoczenie negatywnych/destrukcyjnych czy toksycznych aspektów związku.


Jednym ze sposobów przeciwdziałania tej tendencji jest skupienie się na powodach, dla których ty i twój były nie byliście kompatybilni. Wyniki tego badania:

(Langeslag, S. J. E., & Sanchez, M. E. (2018). Down-regulation of love feelings after a romantic break-up: Self-report and electrophysiological data. Journal of Experimental Psychology: General, 147(5), 720–733. https://doi.org/10.1037/xge0000360)

wykazały, że celowe zastanawianie się nad negatywnymi cechami byłego partnera może zmniejszyć przywiązanie do niego i pomóc w dojściu do siebie po rozstaniu. Jeśli czujesz pokusę, aby dotrzeć do ex, lub nie możesz przestać myśleć o pozytywnych wspomnieniach, które dzieliłeś, może pomóc ci wypisanie ich negatywnych cech i/lub trudnych części relacji, a następnie odnieść się do tej listy, gdy potrzebujesz przypomnienia i wsparcia w chwilach słabości.


5. Znajdź ujście, aby wyrazić swoje uczucia związane z rozstaniem.

Może być szczególnie trudno przejść dalej, gdy decyzja o zerwaniu przez partnera jest niespodziewana. Często, gdy związek kończy się nagle trudno jest zrozumieć, dlaczego tak się stało, w rezultacie możesz zadręczać się tym, co poszło nie tak a tym samym zaczynasz tkwić w miejscu i to w dodatku bardzo mrocznym. Jeśli potrzebujesz lub czekasz na domknięcie, zanim ruszysz dalej, możesz w końcu poczuć się bezsilny w sytuacji w której nie otrzymujesz odpowiedzi, których szukasz.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie trzeba polegać na drugiej osobie, aby uzyskać domknięcie. Możesz stworzyć je sam, używając popularnej techniki behawioralnej jaką jest pisanie listu pożegnalnego do swojego ex i tym samym znajdując ujście do wyrażania i przetwarzania swoich uczuć.

Co dalej zrobić z takim listem? To zależy już tylko od Ciebie.. możesz go zachować, możesz wysłać, możesz spalić albo prostu rozerwać na strzępy. Taka symbolika pozwoli ci na wyrażenie wszystkich trudnych emocji czy sytuacji które wciąż rozpamiętujesz a których nigdy nie miałeś szansy wypowiedzieć.


6. Rozważ ustawienie cyfrowych granic.

Ten krok może wydawać się oczywisty, ale być może nie jesteś jeszcze gotowy, aby wprowadzić go w życie. Jeśli zablokowanie twojego byłego w mediach społecznościowych nie wydaje ci się teraz możliwe, rozważ wyciszenie lub ograniczenie ich lub/i ich przyjaciół (w zależności od platformy, z której najczęściej korzystasz) lub tymczasową dezaktywację własnych mediów społecznościowych.


Na koniec pamiętaj że cokolwiek teraz czujesz, nie będzie to trwało wiecznie.

Dbajcie o siebie,

M.


Przypominajka:

Ten tekst jest przeznaczony wyłącznie do celów informacyjnych i psychoedukacyjnych.

Nie może zastąpić terapii, psychologicznej porady, diagnozy lub leczenia.


960 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page